Blog

Drewniane tarasy mają swój urok. Przyjemnie jest wyjść latem bosą stopą na ciepłe deski i napić się porannej kawy, podziwiając zieleń ogrodu. Drewno, zwłaszcza to, wystawione na działanie zmiennych warunków pogodowych, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, by deski tarasowe wyglądały pięknie przez wiele lat? Jak walczyć z ich szarzeniem? O czym warto pamiętać na co dzień? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Podłogi z litego drewna, a więc wykonane z zastosowaniem mozaiki, parkietu lub deski prezentują się elegancko i są niezwykle trwałe, ponieważ w razie potrzeby można je łatwo odnowić, decydując się na cyklinowanie ich powierzchni. Dla podkreślenia atrakcyjnego wyglądu oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, w tym uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami drewno musi być jednak właściwie zabezpieczone. W zależności od upodobań można wybrać lakier, wosk albo bardzo popularny olej. Każda z tych opcji daje nieco inną ochronę i efekty wizualne. Podłogi pokryte różnymi preparatami wymagają także odmiennej pielęgnacji. Jeżeli drewno zostało pokryte olejem, do konserwowania należy użyć mydła do podłóg olejowanych. Przekonajmy się, dlaczego będzie to istotne.

Ułożenie podłogi drewnianej w postaci mozaiki, parkietu albo desek pozwala na uzyskanie przyjaznego dla użytkownika i efektownie prezentującego się wnętrza, które pozostanie ciepłe oraz znakomicie wygłuszone. Materiał ten wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym razie może szybko utracić swoje właściwości. Wśród preparatów, z jakich można w tym celu skorzystać, dużą popularnością cieszą się oleje do podłóg. Przekonajmy się, co można zyskać za ich sprawą oraz zobaczmy, co ma znaczenie przy ich wyborze.

Lite drewno to materiał, który jest wysoko ceniony z uwagi na swoje właściwości użytkowe oraz niezwykle atrakcyjny wygląd. Dla użytkowników najważniejsza okazuje się doskonała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, w tym odkształcenia lub ścieranie, jak też łatwość obróbki umożliwiająca uzyskiwanie rozmaitych kształtów i wykończeń, a także walory estetyczne związane z wybarwieniem, rozkładem słoi i obecnością sęków mających charakter dekoracyjny i urozmaicających całość.

Właściwości drewna zależą od jego wilgotności. Inny jej poziom będzie pożądany, gdy drewno chcemy spalić w kominku, a inny, kiedy posłużyć ma nam ono jako budulec. I tak, warstwowe podłogi drewniane powinny mieć wilgotność w przedziale 5 - 9 procent, a elementy z drewna litego od 7 do 11 procent. Stan ten uzyskuje się poprzez suszenie w komorach suszarniczych o regulowanej temperaturze i wymuszonym obiegu powietrza w zaprogramowanym procesie.

 

malowanie drewnaDrewno jest jednym z najbardziej estetycznych materiałów, który powszechnie wykorzystuje się do produkcji mebli czy podłóg. Charakteryzuje się sporą trwałością, łatwą obróbką, uniwersalnością oraz niezwykle pięknym wyglądem. Jako że każdy fragment drewna jest niepowtarzalny, każdy wyprodukowany z niego element jest wyjątkowy. Niezmiennie od wielu lat ogromną popularnością cieszą się podłogi drewniane. Naturalne usłojenie jest samo w sobie świetną dekoracją, a materiał ten nadaje wnętrzu przytulności.

 

mycie drewnianej podłogiUtrzymanie atrakcyjnego wyglądu podłogi i uchronienie jej przed uszkodzeniem wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz starannego czyszczenia. Najlepsze rezultaty można jednak osiągnąć tylko wówczas, gdy skorzystamy z właściwie dobranej chemii do podłóg. Przekonajmy się, dlaczego ma to tak duże znaczenie i zobaczmy, jakie środki będą się sprawdzały w przypadku różnych produktów: od deski po panele.

kobieta czyszcząca drewniany parkietPodłoga jest ważnym elementem wystroju pomieszczeń, dlatego przy wyborze odpowiedniego przy danej aranżacji materiału wykończeniowego największą wagę przykłada się do jego charakterystyki wizualnej. Warto pamiętać, że poza efektownym wyglądem równie ważne okaże się także bezpieczeństwo. Tam, gdzie istnieje ryzyko upadku, należy więc skorzystać z rozwiązań, które pomogą w jego ograniczeniu.