Jak aplikuje się mydło olejowe na podłogi?

2024-03-18

Podłogi z litego drewna, a więc wykonane z zastosowaniem mozaiki, parkietu lub deski prezentują się elegancko i są niezwykle trwałe, ponieważ w razie potrzeby można je łatwo odnowić, decydując się na cyklinowanie ich powierzchni. Dla podkreślenia atrakcyjnego wyglądu oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, w tym uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami drewno musi być jednak właściwie zabezpieczone. W zależności od upodobań można wybrać lakier, wosk albo bardzo popularny olej. Każda z tych opcji daje nieco inną ochronę i efekty wizualne. Podłogi pokryte różnymi preparatami wymagają także odmiennej pielęgnacji. Jeżeli drewno zostało pokryte olejem, do konserwowania należy użyć mydła do podłóg olejowanych. Przekonajmy się, dlaczego będzie to istotne.

Co trzeba wiedzieć o olejowaniu?

Olejowanie to metoda zabezpieczania drewna, w której używany preparat powstały na bazie oleju naturalnego np. lnianego czy rzepakowego oraz poprawiających skuteczność dodatków np. żywic wsiąka w jego strukturę. W przeciwieństwie do lakieru czy wosku nie tworzy na powierzchni bariery separującej drewno od otoczenia. Przekłada się to na nieco większą podatność na uszkodzenia mechaniczne, jednak skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami oraz działaniem wody. Plusem takiego oddziaływania oleju jest też fakt, że nie zmienia on naturalnej faktury materiału, który pozostaje naturalnie „ciepły” i „miękki” w dotyku. Po takim zabiegu możliwe jest też swobodne oddawanie wilgoci, co sprzyja łagodnej pracy drewna i zapobiega jego deformacji. Olejowanie korzystnie wpływa na wygląd drewna, podkreślając jego usłojenie oraz pogłębiając wybarwienie.

Co jest ważne przy pielęgnowaniu drewna olejowanego?

Pielęgnacja podłóg drewnianych zabezpieczonych  przy pomocy systemu LIOS Podłoga po zaolejowaniu przez wykonawcę wygląda pięknie. W miarę użytkowania zabezpieczona powierzchnia drewna ulega jednak naturalnemu ścieraniu. aby jak najdłużej utrzymać nienaganny wygląd podłogi, konieczna jest właściwa, regularna pielęgnacja.

Ogólne warunki Drewno nawet po zabezpieczeniu olejem lub lakierem nadal jest materiałem „żywym”. utrzymanie podłogi w dobrym stanie wymaga odpowiedniego klimatu: temperatury w granicach l8-25°C i względnej wilgotności powietrza w zakresie 45-60 %. Wilgotność powietrza poza tym zakresem może powodować intensywniejsze powstawanie szczelin w parkiecie lub jego łódkowanie.

Ogólne wskazówki W celu długotrwałej eksploatacji konieczne jest, •  położenie profesjonalnych wycieraczek przed wejściem z zewnątrz • regularne usuwanie zanieczyszczeń stałych (piasek itp.) •  podklejenie filcem nóg stołów, krzeseł i innych mebli  - regularne usuwanie zanieczyszczeń z filcu lub ich wymiana •  podłożenie pod fotele na rolkach mat z poliwęglanu i usuwanie spod nich zanieczyszczeń, • unikanie nadmiaru wody na parkiecie podczas zmywania.

Pielęgnacja Pierwszą pielęgnację można wykonać nie wcześniej niż po 2 tygodniach od zakończenia olejowania. Przed rozpoczęciem pielęgnacji podłoga musi być dokładnie odkurzona. należy przygotować dwa wiadra. Jedno z czystą wodą, drugie z rozcieńczonym mydłem Maximus Soft Balm. Szmatę lub mop zanurzyć w roztworze mydła, odcisnąć i zmywać podłogę. Brudną szmatę, mop należy wypłukać w wiadrze z wodą, i odcisnąć. Ponownie zanurzyć w roztworze mydła... itd. Brudną wodę wymieniać.

1.  W warunkach domowych pielęgnację przy pomocy mydła Soft Balm należy powtarzać co 2-4 tygodnie, rozcieńczenie 150 ml (3 nakrętki) Soft Balm / l wody.

2.  Jeżeli użytkowanie podłogi jest intensywniejsze, np. schody, korytarze, biura należy stosować środek pielęgnacyjny  1-2 razy w tygodniu.

3.  Codziennie należy pielęgnować bardzo intensywnie użytkowane podłogi, np. w restauracjach, szkołach  lub koszarach oraz ciągi komunikacyjne.