Pytanie do eksperta - tarasy
2025-02-07
Panie Grzegorzu, za chwilę wiosna, co powinniśmy zrobić z naszym tarasem ? Wiadomo, że po zimie może on wyglądać niespecjalnie. Czy możemy temu zaradzić aby znów ładnie wyglądał ?
Konserwacja drewnianego tarasu jest kluczowa, aby przedłużyć jego trwałość i zachować estetyczny wygląd. Przed rozpoczęciem sezonu warto wykonać czyszczenie tarasu. Najlepiej czyścić taras przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W pierwszej kolejności usuwamy liście, brud i mech za pomocą szczotki lub odkurzacza. Myjemy nasz taras wodą ze specjalnym preparatem do drewna lub kompozytu ( takie preparaty mamy w swojej ofercie). Do mycia możemy użyć bieżącej wody, specjalnej maszyny lub myjki ciśnieniowej, ale ostrożnie – zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić powierzchnię drewna. Jeśli drewno jest szorstkie lub pokryte starym, łuszczącym się olejem, należy taką powłokę usunąć poprzez szlifowanie lub szczotkowanie. Usuwanie starej powłoki jest ważne, przy nieumiejętnym usunięciu mogą wystąpić przebarwienia na nowej powłoce. Po tych zabiegach musimy zaimpregnować nasz taras na nowo, impregnacja chroni taras przed wilgocią, pleśnią, brudem i owadami. W zależności od materiału z którego wykonany jest nasz taras stosujemy odpowiedni preparat. Do tarasów drewnianych stosujemy specjalny olej a do tarasów kompozytowych impregnat. Takie oleje czy też impregnaty nakładane są przeważnie w dwóch warstwach, oczywiście należy stosować się ściśle do zaleceń producenta. Oprócz tych zabiegów musimy dbać o taras na co dzień. Pamiętajmy aby w zimę unikać zalegania śniegu, a latem warto regularnie zamiatać taras i usuwać wodę zalegającą po deszczu. Dzięki tym krokom Twój drewniany taras będzie służył przez wiele lat i wyglądał estetycznie! Przygotowaliśmy dla Państwa na naszym kanale YUOTUBE tutoriale z olejowania i impregnowania tarasów i nie tylko.
Preparaty do czyszczenia i impregnacji tarasów znajdziesz TUTAJ
Oferujemy również wypożyczenie maszyn czyszczących i szlifujących.
Z właścicielem firmy Profi Parkiet Sp. z o.o Grzegorzem Stanisławskim rozmawiał D.W.