Pytanie do eksperta - subit

2025-06-06

Panie Grzegorzu, przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego z lat 70-80 często można spotkać parkiet przyklejony smołą? Co to jest i co z tym zrobić?

To nie smoła, to najprawdopodobniej jest subit. W tamtym okresie używało się do montażu parkietów różnych substancji bitumicznych z których Subit był najbardziej popularny. Obecnie substancji bitumicznych różnego typu więc i Subitu nie można używać, jest uznawany za substancję szkodliwą dla zdrowia ze względu na zawartość benzopirenu, który może uwalniać się do otoczenia przez wiele lat. Subit pod parkietem może stanowić zagrożenie, ponieważ może powodować problemy zdrowotne, takie jak choroby układu oddechowego i nowotwory.

Co to jest subit?

Subit to czarny materiał, który był popularnym klejem do parkietów w przeszłości. Jego głównym składnikiem jest asfalt, ale zawiera również inne substancje, w tym benzopiren, który jest uznawany za substancję rakotwórczą.

Dlaczego subit jest szkodliwy?

Subit zawiera szkodliwe substancje, które mogą uwalniać się do otoczenia przez kilkadziesiąt lat.  Niebezpieczeństwo jest tym większe, że wiele osób nie wyczuwa go w otoczeniu, a wdychanie oparów subitu, może powodować podrażnienia skóry, alergie, problemy z układem oddechowym, a także zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.

Jak rozpoznać subit pod parkietem?

Subit lub jemu podobne zazwyczaj można rozpoznać po charakterystycznym, czarnym lub szatoczarnym  kolorze. Dodatkowo, subit często ma specyficzny, nieprzyjemny zapach, przypominający smołę lub ropę.

Co zrobić z subitem pod parkietem?

Jeśli pod parkietem znajduje się subit, zaleca się jego usunięcie przez profesjonalistów. Samodzielne usuwanie subitu jest niebezpieczne ze względu na zawartość szkodliwych substancji. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą, aby bezpiecznie usunąć subit i przygotować podłoże pod nową podłogę.

A co, jeśli chce się zachować parkiet, czy są jakieś preparaty, które pozwolą nam go odnowić bez usuwania i pozwolą bezpiecznie mieszkać bez ryzyka wdychania oparów?

Jest taka możliwość, nasz partner handlowy Berger-Seidle już wiele lat temu znalazł rozwiązanie na takie sytuacje. Pozwoliło to w wielu przypadkach zachować starą podłogę i dać bezpieczeństwo zdrowotne użytkownikom tych podłóg. Została opracowana specjalna receptura wypełniacza do szczelin, który można zastosować celem zablokowania emisji szkodliwych substancji. Produkt o nazwie Pak-Stop, jest to wysoce elastyczna masa szpachlowa przeznaczona do zatrzymania emisji tych substancji  (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne)znajdujące się i wydobywające m.in. z warstw starych klejów zostają tam zatrzymane, warunkiem jest wykonanie tego na całej powierzchni od ściany do ściany nie pozostawiając wolnych miejsc między klepkami oraz w przerwie dylatacyjnej. Oczywiście AquaSeal PAK-Stop może być stosowany również jako normalny wypełniacz do szczelin o szerokości przekraczającej kilka milimetrów, gdzie standardowe wypełniacze nie zdają egzaminu właśnie ze względu na szerokość i dochodzi tam do pękania oraz wykruszania się wypełnień. Ten przyjazny dla środowiska produkt na bazie wody pomaga w zachowaniu cennych starych podłóg i daje możliwość dania drugiego życia podłodze, która ze względu na stary sposób montażu powinna być zerwana i usunięta. Tego typu renowacja mimo to, że jest droższa od standardowej to i tak jest wielokrotnie niższa niż usuwanie i układanie nowego parkietu. Dzięki Pak-Stop „drogi wyjścia” dla niebezpiecznych substancji zostają zablokowane, a obciążenie lotnymi związkami zostaje znacznie zredukowane co pozwala nam cieszyć się i użytkować bezpiecznie podłogę drewnianą, którą w innym przypadku byśmy usuwali ze względu na walory zdrowotne.

AquaSeak Pak-Stop można znaleźć w naszej ofercie tutaj

Z właścicielem firmy Profi Parkiet Sp. z o.o Grzegorzem Stanisławskim rozmawiał  D.W.